O Wing Chun

Wing Chun se dostalo do povědomí hlavně tím, že jej vymyslela žena. Postrádá jakékoliv okázalé pohyby a soustřeďuje se pouze na efektivní řešení násilných situací. Je vymyšleno tak, aby i fyzicky slabší a menší jedinec byl schopen se ubránit většímu a silnějšímu protivníkovi. Využívá strategii jako jsou přímé dráhy, optimální použití struktur lidského těla, kontrolu protivníkových rukou, nohou, těžiště a simultánního útoku a obrany. Je poháněno pravým opakem svalové kontrakce - "uvolněním" (Sung) - tudíž nerozhoduje fyzická zdatnost, či velikost a je proto vhodné pro kohokoliv bez rozdílu věku, pohlaví, kondice. Je jedno, jestli začnete kvůli sebevědomí, osobnímu rozvoji, odreagování se od všedního stresu, či ze zdravotních důvodů - jeho praktikováním získáte vše výše uvedené, úhledně zabalené do nekompromisního bojového umění s minimálně čtyř set letou tradicí.

V systému Chu Shong Tin Wing Chun je celkem šest sestav, tři beze zbraně, jedna na dřevěném panákovi a dvě se zbraněmi:

První tři obsahují povědomí o "motoru" a mechanice celého systému.

  1. Siu Nim Tao (Malá myšlenka/idea) - obsahuje trénink postoje a základní mechaniky pohybů rukou
  2. Chum Kiu (Hledání mostů) - k pohybům rukou se při dávají i pohyby těla (kroky, vytáčení), trénuje se zde tzv. "multivektorová síla" - první dvě sestavy tvoří jádro generování síly a cvičí se pomalu, bez důrazu na boj.
  3. Biu Gee (Bodající/Míhající se prsty) - třetí sestava se již cvičí v plné rychlosti, neobsahuje restrikce z prvních dvou sestav a obsahuje nejpokročilejší mechaniku pohybů těla i rukou. Soustřeďuje se na pohyby z nezvyklých pozic, na řešení "taktických chyb" a na boj na extrémě krátkou/dlouhou vzdálenost.
  4. Mook Yan Jong (108 technik na dřevěném panáku) - nabízí praktické aplikace principů z prvních třech sestav, skrývá návod na řešení "taktických chyb" na úrovni reflexu.
  5. Baart Jam Do (Osm z působů použití nože) - Obsahuje "trojůhelníkový krok", řeší mechaniku pohybů těla a něčím co se drží v jedné ruce - tradičně krátký meč (cvičí se s párovou zbraní), ale v dnešním světě třeba teleskopický obušek, klacek,..cokoliv prodlužuje praktikantovu ruku.
  6. Lok Dim Boo (Šest a půl techniky s dlouhou tyčí) - Původně nepochází ze systému Wing Chun, ale bylo vyměněno za "Sílu myšlenky" (motor, který učí první sestava). Obsahuje "tradiční" pohyby v postojích, drží se na jednom konci a ne uprostřed a funguje jako prodloužení těla na něco, co se drží dvěma rukama.